Vihula mõis. 800 aastat Eesti ajalugu


Raamat räägib Lääne-Virumaal, Lahemaa rahvuspargi veerel asuva maalilise Vihula mõisa loo, viies lugeja põnevale teekonnale läbi sajanditepikkuse tormilise ajaloo kuni tänapäevani. Pikemalt on juttu mõisa erinevatest omanikest, renoveerimisest ja kasvamisest kaasaegseks mõisakompleksiks nagu me Vihula mõisa täna tunneme. Ajalugu ja mõisa arengut kajastavate peatükkide vahele jutustab autor meeleolukaid mõisaga seotud lugusid ja legende.


Vihula mõis on suurim täismahus taastatud mõis Eestis ja kogu Baltikumis – elegantne mõisaansambel koosneb 30 renoveeritud hoonest, mis paiknevad lookleva jõe ja saarekestega paisjärve ääres, moodustades romantilise kultuurmaastiku. Kui ajalooliselt teenis mõis sajandeid tulu maaviljelusest, piiritusetootmisest, metsast ning oma veskitest ja kõrtsidest, siis tänapäeval on tuluallikaks külalistele mõisa- ja maaelu elamuste pakkumine. Ajaloolised hooned on renoveeritud ning neile on antud uus funktsioon – Vihula mõisas võõrustatakse külalisi luksuslikus mõisahotellis, restoranis, spaas, muuseumites ja loodusradadel. Mõisa kui maal asuva iseseisva majandusüksuse sisu ja vorm on samaks jäänud, kuid funktsioonid on muutunud tänapäeva vajadustele vastavaks.


Raamatu autorid on Vihula mõisa omanikud, Olita ja Hans Henrik Kjølby, kes on tegutsenud turismiettevõtjatena Eesti iseseisvuse taastamise algusest ja kelle peamiseks tegevusalaks on välisturistide Eestisse ja Baltimaadesse toomine. Aastal 2008 ostsid nad Vihula mõisa ning võtsid oma missiooniks mõis endises hiilguses taastada ja avalikku kasutusse anda.